Hyosung’dan kapasite arttıracak dev yatırım

Koreli elastan üreticisi Hyosung, kapasite artırmaya yönelik yeni bir yatırım planlıyor. Yeni yatırımla biri 80 milyon dolar, diğeri 500 milyon dolar olmak üzere iki elastan iplik tesisi kurulacak.

Teşvikle alakalı görüşmelerini sürdüren Hyosung İstanbul Tekstil, söz konusu yatırım için Tekirdağ, Bursa, Adana ve Edirne olmak üzere 4 bölgede araştırma yapıyor. Şirket, ilk etapta Çerkezköy’deki mevcut tesislerine 80 milyon dolarlık yeni hat yatırım planlıyor. İkinci ve en büyük yatırımı ise 500 milyon dolarlık olacak.

Bu büyük yatırımla ilgili şirket yetkilisi Bay Lee şu bilgileri paylaştı: ”Bu yatırım hem bizim için hem de Türkiye için en büyük doğrudan yabancı yatırımlardan biri olacak. Tekirdağ, Bursa, Adana ve Edirne’de yoğunlaştık. 470-500 milyon dolar civarında bir yatırımla 700 ek iş imkanı sağlayacağız ve eklenecek yeni kapasite ile yıllık üretimimiz 67 bin ton olacak. Bu yatırımdan sonra Hyosung’un toplam satış beklentisi yıllık 1 milyar dolara çıkacak. Hem mevcut hem de iki yeni yatırımdan beklediğimiz satışlar 1,7 milyar doların üzerinde. Bu kapsamda ihracatın 500 milyon doları geçmesini bekliyoruz. Hedeflerimizden biri de yerel sanayiciler için sürdürülebilir elastan iplik fiyatlarına sahip olmak.”

 

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment