İŞKUR ihracata odaklandı

Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında yer alan İSKUR Group, 2022 İhracat hedefini 100 milyon doların üstüne çıkarmayı hedefliyor.

İSKUR Gruop Yönetim Kurulu Başkanı A. Kadir Kurtul, Maraş Ekonomi Gazetesi’nden Gazeteci Ali Eskalen ile yaptığı röportajda, İSKUR’un 2022 hedeflerini anlattı.

Kahramanmaraş’ın yanı sıra Diyarbakır’daki yatırımlarıyla büyümesini sürdüren İSKUR Grup ‘un Yönetim Kurulu Başkanı A. Kadir Kurtul, 2021 yılı İSKUR Grup satışlarının toplamının 3 milyar 800 milyon TL, bu satışın içerisindeki ihracat rakamının ise 92 milyon dolar olduğunu belirterek, 2022 yılında ihracatı 100 milyon doların üzerine taşımayı hedeflediklerini bildirdi. Sürdürülebilirlik çalışmalarına da hız kesmeden devam etiklerini belirten Kurtul, yağmur suyunu da ekonomiye kazandırmaya hazırlandıklarını söyledi.

Tarım, Tekstil, Otomotiv, Enerji gibi bir çok sektördeki yatırımlarıyla ekonomiye değer katan Türkiye’de önde gelen tam entegre kuruluşlar arasında yer alan İSKUR, bugün Tekstil alanında İplik, Örme Kumaş, Denim, Dokuma, Boya ve Konfeksiyon olmak üzere faaliyetlerini büyüterek sürdürüyor. Günlük 212 Ton/Gün İplik üretimi, 60 Ton/Gün Örme Kumaş üretimi, 55 Ton/Gün Boya 50.000 Mt Dokuma Kumaş, 60.000 mt/Gün Denim Kumaş ve 350.000 Adet/Ay Konfeksiyon parça ürün kapasitesinin yanı sıra, 2017 yılında faaliyete geçirdiği geri dönüşüm tesislerinde de aylık 1.000 Ton/Ay kapasitesi ile üretim yapan İSKUR, 2022 yılında ihracata odaklandı.

100’DEN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT YAPILIYOR

İSKUR Grup Yönetim Kurulu Başkanı A. Kadir Kurtul, grup olarak 100’ü aşkın ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek, “Geçen yıl itibariyle Avrupa’da önemli ticari ilişkiler başlattık ve halihazırda var olan ticari ilişkilerimizi geliştirdik. Bunun yanı sıra Rusya ve Ukrayna pazarlarında da bir çok yeni gelişme oldu ve çok yol kat ettik. Son olarak Uzak Doğu ülkelerinde de yeni pazarlara açıldık ve önemli rakamlarda ihracatlar gerçekleştirdik” dedi..

DİYARBAKIR TESİSLERİ

Diyarbakır’da ikinci iplik fabrikası inşaatının devam ettiğini belirten Kadir Kurtul, tesislerin tamamlanmasıyla birlikte Türkiye’nin en büyük ve en yeni teknolojik donatılarına sahip işletmesi olacağını belirterek, şunları söyledi;

“Hedefimiz 2022 yılında 100 ton/gün kapasite ile Diyarbakır’daki bu ikinci fabrikamızda üretime başlamak. Bu yatırımın yanı sıra; yine 3’üncü etap OSB’de 100.000 iğ kapasiteli ring iplik işletmesi, 100 ton/gün kapasiteli örme ve boya işletmesi, 1 milyon adet/ay kapasiteli konfeksiyon işletmelerinin de inşaat çalışmalarının eş zamanlı olarak 3 parselde birden devam etmektedir.

Bunun yanında yine şehrimizde iki farklı lokasyonda katı atıktan enerji üretimi için yatırımlarına başladığımız Bio Kütle Enerji Santrallerimiz bu yıl içerisinde devreye alınarak üretime başlayacak. Ayrıca rüzgâr enerjisi ve hidroelektirik enerjisi üretimlerimiz de devam etmekte olup bu alanlarda da her an yeni yatırım yapmaya hazırlanıyoruz.”

Gruplarında 4.000 kişiye istihdam sağladıklarını belirten Kadir Kurtul, 2022 yılında devam eden yatırımlar ile birlikte buna ilave olarak 1.500 kişiye daha istihdam sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Kaynak: https://www.kahramantv.com/kahramanmaras/iskur-groupun-2022-ihracat-hedefi-belli-oldu-h46316.html

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment