UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin: “Tasarım, Ar-Ge, inovasyon ve markalaşma konusunda çalışmalar yapıyoruz.”

UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Tasarım, Ar-Ge, inovasyon ve markalaşma konusunda çalışmalar yapıyoruz. Verdiğimiz danışmanlık kapsamında bilinçlenen firmalarımız, Türkiye’nin 2053 yılı net sıfır emisyon hedefine ulaşmasında öncü olarak tekstil sektörünün geleceğine yön verecek” diyor.

UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, sektörün mevcut durumunu ve yeni dönem projelerini DÜNYA’ya anlattı. Yeni dönemde sürdürülebilirlik, dijital dönüşüm, yeşil ekonomi konularının gündemlerinde ön sıralarda bulunduğuna dikkat çeken Engin, “Pandemiyle birlikte dijital dönüşüm konusunda çalışmalara başladık ve bir hayli yol aldık. 2022 yılında bu konuda yoğun bir programımız var. Tasarım, Ar-Ge, inovasyon ve markalaşma konusunda çalışmalar yapan örnek birliğiz. 2022 yılında sektörde katma değeri artırmaya yönelik gerçekleştirdiğimiz mevcut projelerimize de devam edeceğiz” diyor.

Birlik olarak 2021 yılı ihracatımız önceki yıla göre yüzde 33 oranında artışla 1 milyar 355 milyon dolar olarak gerçekleştiğini hatırlatan Engin, yaptıkları çalışmalardan öne çıkanları şöyle anlatıyor: “Pandemide dijital ortamda fuar katılımları, eğitim seminerleri, UR-Ge Projeleri, ticaret ve alım heyetleri düzenledik. Sektörde inovasyon kültürünü oluşturmak ve yeni girişimleri sektöre kazandırmak amacıyla 2009 yılında başladığımız ve başarıyla sürdürdüğümüz uluslararası AR-GE Proje Pazarı etkinliğimiz, birçok sektör için rol model oldu. 2019 yılında TechXtile Start-Up Challenge adıyla bir girişimcilik ekosistemine dönüştürdüğümüz etkinliğimizi daha etkili kılmak için 2021 yılında yeni ve büyük bir adım daha atarak, girişimcilik ile ilgili tüm faaliyetleri tek çatı altında toplayan bir girişimcilik platformuna çevirdik. Bunun yanı sıra tekstil tasarımı okuyan gençleri ev ve mekan tekstiline yönlendirmek için düzenlediğimiz Ev Tekstili Tasarım Yarışması’nın 11’incisini 2021 yılında gerçekleştirdik.”

Haberin devamı: https://www.dunya.com/sektorler/surdurulebilir-ihracatta-hedef-yesil-uretime-gecmek-haberi-653980

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment