Denizli tekstilde güzel bir rüzgar yakaladı

Ukrayna-Rusya savaşıyla baş gösteren enerji kriziyle baş etmekte zorlanan Avrupa’da firmalar bir çok sektörde olduğu gibi tekstil dokuma işini de Türkiye’ye kaydırıyor. 

Avrupa’nın yaşadığı enerji krizine karşı geliştirdiği tedbirler, Avrupalı firmaların üretimlerini başka ülkelere kaydırmasına neden oluyor. Yüksek enerji tüketimi gerektiren demir çelik, çimento, tekstil dokuma, cam gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmalar, maliyete ve Avrupa Birliği’nin dayattığı kurallar nedeniyle üretim bantlarını ya durduruyor ya da başka ülkelere taşıyor. Bu durumda öne çıkan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Son günlerde Türkiye’yi tercih eden firmaların sayısında artış var.

Bir grup gazeteciyle İstanbul’da bir araya gelen Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı ve yeni dönem başkan adayı Okan Konyalıoğlu, enerjide yaşanan maliyet artışının daha fazlasının Türkiye’nin ihracat pazarlarında yaşandığına işaret etti. Konyalıoğlu, “Avrupa’daki enerji fiyat artışları daha da fazla. Bizde doğalgaz artışı yüzde bin 100. İtalya’da yüzde 3 bin. Ben burada bir fırsat görüyorum. Avrupalı firmalar bizi bir paydaş olarak seçebilirler diye düşünüyorum” dedi.

Kaynak: https://sanayigazetesi.com.tr/avrupali-firmalar-tekstil-uretimini-denizliye-kaydirdi/

Share this post:

Related Posts

Leave a Comment